הישראלים שלנו

הגירה לאנגליה – מאת עו”ד לירן פרץ

לונדון היא יעד פופולרי במיוחד להגירת ישראלים ואחד מיעדי התיירות המובילים בעולם, כאשר, בין היתר, העיר מהווה מרכז תרבותי עולמי המאכלס מגוון רחב מאוד של אנשים ממדינות ותרבויות שונות. הכלכלה הבריטית, איכות החיים, השפה האנגלית ומבחר האפשרויות וההזדמנויות החברתיות והעסקיות, בבריטניה בכלל ובלונדון בפרט, גדול מכדי לפספס אותם.

בשנת 2016 התקיים בבריטניה משעל עם העוסק ביציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, כאשר מרבית התושבים הצביעו בעד יציאה מהאיחוד האירופי. יחד עם זאת יש לזכור שהממלכה תישאר תמיד חלק מאירופה מבחינה היסטורית, חברתית וכלכלית.

ישנם מספר סוגי אשרות באמצעותן ניתן לחיות בממלכה. האשרות שונות מבחינת יעודן, משך השהייה, לרבות הגבלות מסוימות על חידוש הוויזות בעצמן והגבלות או אפשרויות לקבלת תושבות קבע באנגליה או אפילו אזרחות וכן והאפשרות של מקבל הויזה להביא עימו את בני משפחתו מהדרגה הראשונה )בן/בת זוג וילדים( וקבלת ויזה עבורם שתאפשר להם לעבוד, ללמוד ולהשתמש בשרותים הציבוריים.

המשותף לכל קבלת האשרות הוא הקפדנות המפורסמת של רשות ההגירה באנגליה OFFICE HOME בכל הקשור למסמכים הנדרשים ועמידה בדרישות השונות. בעוד ישנן אשרות סטנדרטיטות, בחלק מהאשרות יש תנאים מאד נוקשים וקפדניים שיש לעמוד בהם עובר הגשת בקשה כאמור לויזה הרלוונטית. לפיכך, מומלץ להיוועץ במומחה בעל ניסיון בתחום בכדי למנוע דחיית בקשה בגלל טעות טכנית או אי הבנה של הדרישות.

להלן קצת רקע לגבי הוויזות היותר נפוצות:

ויזת בני זוג (חל על בן משפחה של אזרח בריטי בלבד): במידה ושני בני הזוג מעל לגיל 18 ,אחד מבני הזוג אזרח או תושב קבע באנגליה, והשניים נשואים או ניתן להוכיח משפטית שהם מתגוררים לתקופה העולה על שנתיים לפחות עובר הגשת הבקשה, שאז, בהתקיים תנאים נוספים להלן, ניתן לקבל ויזת בני זוג לצרכי הגירה לאנגליה. בנוסף ישנם תנאים כלכלים שיש לעמוד בהם. כך למשל, אם בן הזוג הבריטי חי באנגליה ועובד אצל אותו מעסיק לתקופה העולה על 6 חודשים כאשר השכר השנתי הוא 18,600 פאונד או יותר – שאז יש עמידה בתנאים הכלכלים. ישנם תנאים כלכלים נוספים חלופיים שיכולים להתקיים בנסיבות שונות. לחילופי חילופין, ומבלי הצורך להציג תעסוקה כלשהי, ניתן להתגבר על התנאי הכלכלי באמצעות הצגת חסכונות של 26,500 פאונד שמוחזקים בחשבון בנק של מי מבני הזוג או במשותף לתקופה העולה על 6 חודשים. כמו כן, מגיש הבקשה יצטרך לעבור בחינה באנגלית B1 IELTS (המינימום זה A1 אך זה לא מומלץ מהסיבה שבהארכה של הויזה יהיה צורך לחזור על הבחינה, לעומת מי שמלכתחילה ניגש לb1 יהיה פטור ממכלול המבחנים בנוגע להארכה של הויזה והבקשה לתושבות קבע לאחר 5 שנים).

תוקף הויזה הוא ל- 2.5 שנים כאשר ניתן להאריך מתוך אנגליה את הויזה ל-2.5 שנים נוספות. לאחר תום תקופה של 5 שנים מיום המעבר לאנגליה, ו6 שנים סה”כ, ניתן להגיש בקשה לתושבות קבע ואזרחות, בהתאמה.

ויזת בן זוג – בן משפחה של אזרח אירופאי בן משפחה של אזרח אירופאי

גם הוא כפוף להליכי הגירה אבל ברמה פחותה מזו של מי שנשוי לאזרח בריטי. במסלול האירופאי קיים מסלול דו שלבי כאשר בן המשפחה מחויב בהגשת PERMIT FAMILY EEA מישראל שמאשררת את היותו בן משפחה של אזרח אירופאי ומאפשרת לו להגר יחד עם הבן זוג לאנגליה. תוקף הויזה הוא לחצי שנה. בשלב השני, ולאחר שבן הזוג עבר יחד עם האזרח האירופאי לאנגליה ניתן להגיש בקשה לכרטיס תושב ל5 שנים, נכון להיום, הן במסלול האירופאי CARD RESIDENCE EEA או במסלול החדש של רשות ההגירה SCHEME SETTLEMENT EU .התנאים העיקריים לצורך שני השלבים, כרוכים בעיקר בהוכחת זוגיות ומגורים עם האזרח האירופאי.

ויזת נציג חברה ישראלית באנגליה / פתיחת סניף באנגליה עבור חברה ישראלית:

מי שמועסק בתפקיד בכיר בתאגיד ישראלי (חברה, שותפות, עמותה וכיוצ”ב) מעוניין לפתוח סניף באנגליה לשם הרחבת פעילות התאגיד (לא למען העברת מרכז הפעילות לאנגליה) יכול לקבל ויזת הגירה בכדי לבסס נציגות של החברה בבריטניה. לאותו נציג אסור שיהיה בעל שליטה בתאגיד הישראלי. תוקף הויזה הוא ל3 שנים, כאשר לאחר מכן ניתן להאריך לשנתיים נוספות. בתום תקופה של 5 שנים, ניתן להגיש בקשה לתושבות קבע, ובתום תוקפה כוללת של 6 שנים להתאזרחות.

(המאמר הוא לא מידע משפטי או נותן בעקיפין או מישרין ייעוץ או הכוונה כלשהי מכל סוג).

adv.liran@hotmail.com