הישראלים שלנו

מה זה ”מיינדפולנס“? ואיך זה עזר לי להתגבר על האתגר הכי גדול בחיי? מאת מיכל נרומברג

מה זה בכלל מיינדפולנס?

להביא את תשומת הלב שלנו בצורה מכוונת, לחוויות המתרחשות בזמן הווה, ללא שיפוטיות.
תחשבו על זה לרגע,
להיות עם המיינד ברגע, בחוויה שמתרחשת עכשיו – זה לא כזה פשוט עבורנו. גם אם נקפיד לייצר לעצמינו הרבה חוויות של ”להיות ברגע“ לדוגמא: לשמוע מוזיקה, לרוץ, אפילו לעצום עיניים ולנוח, האם אנחנו באמת מצליחים ”להיות ברגע“?

בדרך כלל, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא, מחשבות יוצאות ונכנסות לנו לראש בכל רגע ורגע, וסוחפות את המיינד להתעסק בהם. מחשבות או שאלות על העבר- ”האם עשיתי משהו שהייתי צריך לעשות?“ ”האם פעלתי נכון?“ ”אתמול בערב לא ממש היה נחמד כמו שציפיתי“

או מחשבות על העתיד – ”מה אני אלבש בערב?“ ”אני צריך לתכנן מה אני אגיד במצגת של מחרתיים“ ”מה אני צריך לעשות?“

אז למה בעצם לתרגל מיינדפולנס?

ברגע שנתרגל מיינדפולנס בעצם נגדיל את כלי ההכלה שלנו. את היכולת שלנו להיות עם החוויה במציאות. בכך, נוכל להגדיל את היכולת שלנו להכיל את מה שקורה לנו ביום יום. והמיינדפולנס יאפשר לנו להאריך את זמן התגובה שלנו לאותם חוויות.

שמעתי פעם מטפוארה מצויינת למצב הזה:

אם נשתה כוס מים עם כפית מלח בתוכה, נרגיש את טעם המליחות.

אבל אם נגדיל את את מיכל המים, והכפית המלח עדיין תישאר רק כפית מלח, כבר לא נרגיש את המליחות באותו עוצמה.

אותו הדבר עם חוויות היום יום, אם נגדיל את היכולת שלנו להיות עם חוויות שקורות לנו, אותן חוויות לא יוציאו אותנו מאיזון או יזעזעו לנו את המערכת בכזאת קלות. נוכל לחיות בפרופרציה גדולה יותר לכל אירוע שנחווה כי הכל בעצם יהיה חלק מתמונה יותר גדולה.

נפתח רוגע ושלווה נפשית שיגיעו מתוכנו שגורמים חיצוניים לא יוכלו לערער.

מי אני, ומתי לראשונה אני פגשתי את המיינדפולנס?

אני מיכל, בת 27 ועברתי ללונדון בשנה האחרונה יחד עם בן זוגי.

בעשר שנים האחרונות אני מתמודדת עם בעיה רפואית שגורמת לכאב כרוני בכל הגוף. כאן בלונדון יש מרפאה שמטפלת במצב שלי, ולכן החלטנו לעבור לכאן.

את המיינדפולנס פגשתי לפני ארבע שנים.

לאחר התפרצות חזקה שלהכאב, שהשאירה אותי במיטה לכמה חודשים, הגעתי למצב לא פשוט. נאלצתי להפסיק את העבודה שלי ואת כל השגרה שלי שגרמה לי הלרגיש טוב. יכולת ההתמודדות וההכלה שלי לכאב התחילו להתמעט ככל שהחודשים עברו והכאב האקוטי לא ירד וחזר לעוצמות שאני רגילה אליו.

למרות שמאז ומתמיד הגישה שלי הייתה שכל מה שקיבלנו בחיים הוא מתנה, ולמדתי כל כך הרבה מהתמודדות יום יומית עם כאב ואי נוחות ורק גדלתי והתעצמתי- משהו בפעם הזאת היה קשה מידי.

מצאתי את עצמי מיואשת יותר ויותר ככל שעברתי מרופא לרופא, בדיקה לבדיקה שלא מצאו שום בעיה. במקביל קיבלתי כדורים חזקים מאוד שפחדתי לפתח בהם תלות. ידעתי שאני צריכה למצוא דרך נוספת להתמודד עם הכאב, ופניתי לעזרה מקצועית. במהלך הטיפול הפסיכולגי להתמודדות עם הכאב התגלתה בפניי שיטת המיינדפולנס.

אני יכולה להגיד בלב שלם היום, ששיטת המיינדפולנס היא בין הדברים הבולטים שעזרו לי עם חווית הכאב התמידית. תמיד הייתי מחפשת דרכים לא לחוות את הכאב והייתי מפתחת פחד ממנו. נשמע קצת מוזר לא? פחד מכאב כרוני? הוא הרי תמיד שם. פחדתי מהתזוזות שלו, מהפעמים שהוא יתגבר, ובמיוחד, מעוד תקופה ארוכה כזאת שהכאב יגבור עליי וישאיר אותי בבית לתקופה בלתי מוגבלת.

היום, אני מתרגלת מיינדפולס כל יום, לא רק בשביל ההתמודדות עם הכאב.

עם הזמן, למדתי שהמיינדפולנס נותן לי המון ואני יכולה להרחיב את התרגול ליום יום ולא רק לרגעי התמודדות והכלה של הכאב. היום אני מתרגלת קבוע כל יום בבקרים, ברגעים במהלך היום שאני מוצאת לנכון, ובמהלך הקבוצות שמגיעות אליי הביתה לתרגל יחד.

התגובה הרגשית שלי לסיטואציות שקורות לנו ביום יום פשוט התארכה. ומצבים שהיו מתסכלים אותי ומעצבנים אותי בעבר, עדיין מתסכלים אותי ומעצבנים אותי כמובן, אבל לא מוציאים אותי מאיזון כללי.

אני לא נותנת למחשבות שלי להעצים את הרגש או הסיטואציה שמתרחשים.

זה מאפשר לי לקבל החלטות נכונות והגיוניות יותר, ולנהל את היום יום שלי ובשלווה ורוגע.

תחושות שליליות או מצבים מתסכלים מסביבי לא מנהלים אותי או משנים לי את מצב הרוח, ואת היכולת שלי להמשיך בתחושה נעימה לאורך היום.

אז איך מתחילים לתרגל מיינדפולנס?

קבוצות

בקבוצות מיינדפולנס, שבהם נפגשת קבוצת אנשים ומתרגלת יחד בהנחיית מנחה. רק חפשו באינטרנט קבוצה באזורכם ופשוט תגישו ותתחילו.

אני מזמינה אתכם להצטרף לקבוצות שאני מנחה כאן בלונדון בעברית.

ניתן להצטרף לקבוצת הפייסבוק שאני מנהלת: ”קבוצות מיינדפולנס בלונדון“ וליצור איתי שם קשר לפרטים נוספים. בנוסף, אני מעלה שם הסברים, הדרכות, סרטונים והקלטות כך שכולם יכולים להתחיל לתרגל כבר מהרגע הראשון שבו תצטרפו לקבוצת הפייסבוק.

אפליקציות

יש כמה אפליקציות שמסתובבות היום בחנויות האפליקציות ומאוד מאוד עוזרות. אני עצמי מתרגלת עם אפליקציית HEADSPACE. היא מצויינת בעיניי. יש מצוון רחב מאוד של תרגולים שונים, זמנים שונים ואנימציות הסברה ידידותיות. אפילו יש שם תרגולים לילדים.